Queen of the Night
Beskrivning
Fakta Queen of the Night
25 st: 5-6-4
578.000 SEK
1.11,6ak - 1.12,9am - 1.14,1al
Startpoäng: 2.135
Mattias Djuse: "Queen of the Night är en fin starthäst som är trevliga i hantering och körning. Startar på onsdag så bör vara nära toppformen med ett lopp i kroppen."
Queen of the Night är inkvalad till finalen av Stall Courant Solvallaserien 26 februari med 150.000 i förstapris. Hon startar från spår 4 bakom bilen och Rikard N Skoglund sitter i sulkyn. Eventuella prispengar tillfaller nya ägaren förutsatt att hästen är betald senast tisdag 25 februari.
Queen of the Night har utvecklats på härligt sätt och travade 1.12,4 i näst senaste starten som tvåa på Solvalla. Hon. har även varit tvåa i Diamantstoförsök, finalist i Stochampionatet och trea i försök till Stosprintern.
Queen of the Nights mamma Denim Boko vann Svensk Uppfödningslöpning OCH Svampen som tvååring och utsågs självklart till Årets Tvååring 2012. Denim Boko är även mamma tilll The Flying Eagle och Napoleon Cash, båda med över halvmiljonen intjänat. Queen of The Night kommer ur ett mycket potent möderne som löpande producerar kulltoppar i USA.
Queen of the Night borde vara mycket intressant som avelssto efter avslutad tävlingskarriär.
Säljaren kommer bevaka hästen till 250.000kr.